Network Marketing Sektöründe Yapılan 10 Ölümcül Hata!

Network Marketing sektöründe işimizin temeli insan ilişkisi olduğu için, tamamen dürüstlük ve karşılıklı güvene dayanan bir yapı kurmadığımız sürece işin tamamı yıkılacaktır. Ne kadar büyürse büyüsün (güvenin olmadığı yerde ne kadar büyüyebilir ki?) sonunda mutlaka yıkılacak ve çevrenizde kalıcı güven kaybına neden olacaktır.

Genelde insanlar hiç hata yapmadıklarını düşünseler de, veya yaptıkları şeylerin hata olmadığına inansalar da hepimizin hata yapabilir canlılar olduğunu kabullenmek ve hatalarımızdan ders alarak bunları en aza indirgemek sanırım en salim yol.

Network Marketing, klasik işlerden farklı olarak hata tolerasyonu en düşük sektörlerden biridir. Kopyalamaya dayalı sistemi nedeniyle yapacağınız herhangi bir hata ekibiniz tarafından er ya da geç kopyalanarak takip edilecektir.

Sektörde bilinen en temel prensip;
Doğru yaptıklarınız %50, yanlış yaptıklarınız ise %100 kopyalanır.

Bu nedenledir ki, atacağımız her adımın doğruluğuna emin olmadan hareket etmemek işimizin ve itibarımızın istediğimiz noktaya gelmesi için en mantıklı karar olacaktır.

Peki nedir en temel hatalar?

 1. ABARTMAK
  Neyi olduğu önemli değil, sistemi, ürünü, kazançları, insanları… Herhangi bir şeyleri abartmayı huy haline getirmek istemsizce yapılan bir davranış olsa da, kontrol altına alınmadığı zaman dinleyen kişiler tarafından son derece itici ve inandırıcılık dışı anlaşılabiliyor. İşte tam da bu yüzden, güvene dayalı bir işe sahip olduğumuz için, hiçbir şeyi olduğundan daha üstün göstermek için abartıcı cümleler kullanmamak uzun vade işin kaçınılmaz prensiplerindendir.
 2. YALAN BEYANDA BULUNMAK
  Genelde iş anlatırken adaylara “şu kadar kazandım, şunu aldım” şeklinde (karşı tarafın iyiliğini düşünerek olduğuna eminim) yalan gelir beyan edilebiliyor. Bununla ilgili o kadar büyük sıkıntı ve çözümsüz kalan sorunlar yaşayan insanlar gördüm ki; belki de karşısındaki adaya kendi ne kazandığından ziyade onun ne kazanabileceğini gösterse çok daha düşünceli bir davranış olacak ve böylelikle yalan üzerine kurulu bir iş kurmuş olmayacaktır.
 3. NEGATİF KONUŞMAK
  Konunun ne olduğu burada aslında hiçbir önem taşımıyor. Çünkü hakkında konuştuğunuz şey her ne ise; etrafa saçılan cümleler negatif olduğu sürece sonuç hep aynıdır. Sponsor hakkında negatif, şirket hakkında negatif, aday hakkında negatif, kendiniz hakkında negatif, karşınızdaki kişi hakkında negatif veya ürün hakkında negatif konuşmak… Bunun doğuracağı tek sonuç insanların yavaş yavaş sizden uzaklaşması olacaktır.
 4. TUTARSIZLIK
  Aslında insanlar sektöre girecekleri zaman büyük oranda girme sebepleri bu işi onlara sunan kişiye olan güvenleridir. Yani size olan güveni. İlk başlarda şirket ürün veya sistem genelde ikinci planda kalır. Asıl güvenilen kaynak sizsiniz. Sizin düşünce ve tavırlarınızdaki tutarsızlıklar, bir süre sonra insanların işe olan inancını sarsacaktır. Buradaki ince noktayı anlamak uzun vadede son derece büyük ve önemli sonuçlar vermekte. Sizin yapacağınız en ufak bir hatada, karşınızdaki kişinin sisteme olan inancı azalacaktır. Zaten o yüzden Türkiye’de N/M sektörüne olan inanç son derece az değil mi? İnsanların “bir an önce para kazanmalıyım” düşüncesi ile çevrelerine vaatler ve sözler verip güven kaybetmeleri, sektörün adını lekelemedi mi?
 5. KAZANDIĞINDAN FAZLASINI HARCAMAK
  Birçok Network girişimcisi, gösterişli bir hayat yaşarsa insanların akın akın ona geleceğini zanneder ve sürekli para harcama eğilimi gösterir. Çok para harcadıkça etraftaki insanların dikkatini çekip bu işten gerçekten ciddi paralar kazanıldığını gösteremezsiniz. Para harcadığınızı göstermek yerine karşınızdaki kişiye işi gösterin.
 6. KAYITLI BİRİNİ KENDİ GRUBUNA GEÇİRMEK
  Biz buna kendi aramızda “adam çalmak” diyoruz. Kişi kendi istek ve arzusu ile sizin gurubunuza geçmek istiyorsa bile, bu kesinlikle etik dışı bir davranış kabul edilmektedir. Sponsorun seninle yeterince ilgilenemiyor, istersen birlikte çalışalım. (Benim grubuma geç)
  Sponsorum benimle yeterince ilgilenemiyor, istersen birlikte çalışalım. (Senin grubuna geçeyim) Bu iki cümle arasında hiçbir fark yoktur.
 7. DUYGUSAL / FİZİKSEL İLİŞKİLER
  Bu çok sık yaşanan ölümcül bir hata olmakla birlikte, genelde insanlar “gizli saklı” bir şeyler yaşadıklarında, kendilerinden başka kimse bunu bilmeyecek zannediyorlar. Oysa ki burada önemli olan birilerinin öğrenmiş olması değil, bunu yaşayan iki kişinin birbirlerine ve işlerine zarar veriyor olmasıdır. Bunca zamandır kim iki farklı gurupta duygusal/fiziksel yakınlık kursa, sonuç hep aynı olmuştur. En iyi senaryo ile ikisinden biri işi bırakmış, diğerinin de işleri zayıflamış olur.
 8. KRİTİK KONULARDA KONUŞMAK
  İnsan ilişkilerine dayalı her sektörde olduğu gibi, insanları ayrıştıran konuları konuşmak işimizi zayıflatacağı gibi insanlarla olan bağımızı da zamanla kopartacaktır. Nedir bu konular?
  Din – Spor – Siyaset insanlarla bu konularda konuşmak, her ne şekilde olursa olsun ucunda tartışmaya veya fikir ayrılıklarına yol açacaktır.
 9. SAHNE DOYUMSUZLUĞU
  “Bu sunumu da ben yapmalıyım, en iyi ben anlatıyorum.” Evet bu doğru. Ancak her şeyi siz yaparsanız, ekibinde liderler nasıl yetişecek? Onların sahneye çıkıp hata yapmalarına izin vermeliyiz ki, tecrübe kazanıp sizler gibi iyi anlatıcılar olsunlar.
 10. BAŞARI KOMASINA GİRMEK
  Ego insanoğlunun her yere yanında götürdüğü bir düşmandır. Ne yazık ki işler büyüdükçe Ego da işlerle birlikte yükseliyor.

 Cihan Tuna Arslan

Eric Worre’den alıntı yapılmıştır…