Kim Demiş Kadın ve Erkek Eşittir Diye?

İşine geldiği zaman kapısını aç, hesabı öde, evine kadar bırak, sabaha kadar onunla mesajlaş, çiçek al, önceliklerin değişince de “sen kadınsın” deyip sustur! Oldu canım, sen de öküzsün…

Şu dünya düzenine baksana; hırsızlık yapanlar genelde erkekler, katiller dolandırıcılar gaspçılar genelde erkekler, aldatanlar çoğunlukla erkekler, kavga gürültü savaş hep erkekler, içip sapıtanlar da erkekler. Ancak toplum TÜM BASKI VE YASAKLARI kadınlar üzerine koymuş.

Sadece kadınların yönettiği bir dünya hayal etsene! Gece sokaklarda sadece kadınlar olacak, kendini ne kadar güvende hissedersin bir düşün. En kötü bildiğin mahalleler huzur içinde olurdu. Seni korkutan kavga, silah, ölüm yok. Çünkü bu korkularının asıl sebebi erkeklerin kendilerini dünyanın hâkimi zannetmesi!

İspat mı istiyorsun? Kendine sor; Bir kadın tarafından tecavüze uğrayan ya da dövülen bir erkek gördünüz mü hiç? Sıkıntıdaki bir kadına yardım etmek isteyen erkek, bazı çıkarlar gözetir. Yardım etmek isteyen kadın ise sadece yardım eder.

Sevişirken dahi erkeğin dediğinin olduğu bir dünyada düzen adalet ve huzur olamaz! Erkek basittir, acizdir. Güçlü olan ise kadındır. Ancak nasıl bir düzen kuruluyorsa kadın ötekileştirilip erkeğin yan sanayisi gibi gösterilmek isteniyor.

“Ben erkeğim” diye göğsünü gere gere ortalarda dolaşanlar, önce “ben insanım” diyemedikleri için erkek olmak insan olmaktan üstün sayıldı. Oysa erkek gibi dur / kız gibi yapma deyimlerini türetenler kendilerini ele veriyorlar! Erkek sadece durur, bütün işleri kızlar/kadınlar yapar. Deyimlerden anlaşılacağı gibi…

Cam silmek, temizlik yapmak, halı yıkamak, markete gitmek gibi kas gücü gerektiren işlere isim bile bulunmuş; “kadın işi”. Erkeğin görev edindiği üstün derecede zekâ gerektiren (kira ödemek, faturayı yatırmak, bankaya gitmek gibi) işleri yaparken kadını uzak tutmanın yolu da bulunmuş; “elinin hamuruyla sen karışma”. Çünkü sen git evi temizle, çünkü sen çocuğa bak, çünkü senin 2 saat uğraşıp pişirdiğini ben 5 dakikada yerim.

Kadına halen gizli köle gibi davranan toplumlar maalesef çoğunlukta. Din ve inançlar bile kadının haklarını kısıtlayıp, erkeklerin yönettiği toplumlardan bahseder. Kadının erkeğe göre daha üstün yaratıldığını kabullenemeyenler ise, din perdesi arkasına saklanarak kadını eve hapsetmişlerdir.

Kadınların egemen olduğu bir dünya istemek hakkımdır / hakkımızdır! Yolda yürüyenlere laf atılmadığı (kadınlar laf atmaz), sokak ortasında eşlerin öldürülmediği (kadın öldürmez), iş yerinde cinsel baskıya maruz kalınmadığı (kadın taciz etmez), savaşların son bulduğu (kadın yıkıp yakmaz), çıkarlarını gözeten siyasetçilerin ülke parasıyla cebini doldurmadığı (kadın çalmaz) bir dünya istiyorum!

Görüldüğü üzere bütün pislikler erkeklerden çıkıyor ancak halen “ben erkeğim” demek bir övünç kaynağı. Keşke herkes birazcık kadın olmayı başarabilse…

#SavaşmadanÖlmekYok Kitabından Alıntıdır.