Bu ülkede iyi şeyler yapan tek lider sadece Atatürk değildi!

Şüphesiz Adnan Menderes büyük adamdı. Yaptığı icraatlar ile ülkeyi oldukça geliştirdiği kesin. Onun zamanında yollar barajlar limanlar köprüler yapıldı. Ülke şantiye alanı gibi sürekli gelişiyordu.
Mutlaka zararı da olmuştur bu ülkeye, Amerika’dan aldığı Marshall yardımları ile uzun yıllar ülkenin borç altında kalmasını sağlamak gibi.
Ancak kimseden kusursuz bir yönetim beklemek mantıklı olmazdı sanırım. Mutlaka o da bir insan ve yönettiği şey 4 kişilik bir aile değil, koskocaman bir ülke. Yaptığı iyi ve kötü şeyler ile Menderes büyük adamdı.

Menderes kadar bu ülkeye hizmeti olan bir diğer kişi de kuşkusuz Turgut Özal’dır. Şahsen ilgilendiği birçok proje hayat buldu, günümüzde halen kullandığımız ve alternatifi olmayan Anadolu Otoyolu (İstanbul-Ankara TEM) ve FSM Köprüsü bizzat onun önerileriyle gerçekleştirildi. Ev telefonu bağlatmak onun döneminde kolaylaştı, köylere elektrik bağlandı.
Ve yine her lider gibi yaptığı iyi şeylerin yanında ülkeye zararı da dokundu haliyle. Birçok gereksiz özelleştirmelerle ülkeyi zarara soktuğu doğrudur. Sattı, babalar gibi sattı. Şimdi devletin elinde olsa değeri 10.000 kat daha fazla olabilecek birçok işletme yok pahasına satıldı.
Kolay değil lider olmak, insan bazen kendini yenilmez zannedip ilah ilan edebiliyor. O da bu hataya düştü. Yine de büyük adamdı Özal. Çok faydasını gördük.

Ve bu iki liderden sonra Türkiye’nin gördüğü en güçlü isimlerden biri tartışmasız Recep Tayyip Erdoğan. Oldukça zeki ve iradesi kuvvetli biri. Üretkenlik konusunda da ülkenin başına gelmiş en başarılı lider olduğu bir gerçek. Hayata geçirdiği projeleri hepimiz gayet iyi bildiğimiz için tek tek saymaya gerek duymuyorum. Kimsenin cesaret dahi edemediği birçok şeyi gerçekleştirdi ve ülkeye inanılmaz kazanımları oldu.
E tabi haliyle onun da çokça hataları var. 10 seneden fazla yönetimde kalan her lider gibi hırslarına yenildi, kendini tek ve üstün gördü. Çaldı, sattı, yıktı, kırdı, küstürdü, ayrıştırdı, haksızlık yaptı.
Ülkeye getirdiği iyi şeylerin yanında belki gözardı edilebilecek hataları vardır, ancak ASLA gözardı edilemeyecek hatalar da yaptı. Biz gözardı etsek de HAK göz ardı etmeyecektir.
Bunlara rağmen Erdoğan tanıdığım en büyük liderlerden biridir. Şu anda bizzat faydasını gördüğümüz çokça şeyin babasıdır.

Bunlarla birlikte şöyle bir gerçeği de unutmamalıyız;
Menderes öldürüldü, mezarı çokça ziyaret edildi. Kalabalıklar akın ettiler. Ancak onun zamanında ona oy verenler şu anda hayatta değiller. Şimdi pek gideni yok, ailesinden kalanlar ve bazı devlet büyükleri ölüm yıl dönümünde ziyaret ediyorlar.

Özal öldü, anısına kocaman bir anıt mezar yaptırıldı. Sıkça ziyaretine gidildi.
Şu sıralar mezarında pek bir yalnız. Zamanında ona oy verenler şimdi başkalarına oy veriyorlar. Çabuk unutuldu sanırım. Menderes kadar ziyaretçisi yok maalesef.

Erdoğan da elbet hakkın rahmetine kavuşacak. Eminim bu 3 büyük lider arasında en çok onun ziyaretine gidilecektir. Çünkü hali hazırda onun kurduğu parti iktidarda ve destekçileri onu ebedi kabrinde yalnız bırakmayacaklardır. Ancak 10-20-30 yıl sonra o da unutulacak ve mezarı sadece ölüm yıl dönümlerinde ailesinden kalanlar ve birkaç devlet adamı tarafından ziyaret edilecek.

PEKİ YA ATATÜRK ÖYLE Mİ????
Ölümünün ardından 80 sene geçtiği halde, sadece ölüm yıl dönümünde değil, yılın her günü kabrinde onu sevenler dolu. Soğuk sıcak aldırmadan insanlar onu ziyarete gidiyorlar. Huzurunda ona şükranlarını sunuyorlar.

İşin ilginç olanı şudur ki; “ONU HİÇ GÖRMEDEN ONA AŞIK MİLYONLAR VAR”. Ben Ata’nın huzurunda onunla konuşanı gördüm, karnesini alıp ona götüreni gördüm, ağlayıp geri gel diyeni gördüm, ona dua edeni gördüm, başında Kur’an okuyanı gördüm, gelinlik ve damatlıkla onu ziyaret edeni gördüm.
Hiç tanımadığın birinin kabrine gider miydin? Hiç görmediğin, hakkında sadece kitaplardan bilgi edindiğin birini bu kadar sevebilir miydin? Mezarını gece vakti ziyaret eder miydin? Onun için ağlayabilir miydin?

Dünyada iyi veya kötü birçok lider olabilir. Sevilir veya nefret edilebilir. Sonunda hepsi ölür ve ortak kaderleri hepsi unutulur. Kimi Menderes gibi 50 senede unutulur, kimi Özal gibi 10 senede. Kimi de kendini unutulmaz ve yenilmez zanneder, öldüğünde götüne herkes ile aynı pamuk tıkılır ve o da unutulur!
Yani kısaca; bu ülkede iyi şeyler yapan tek lider sadece Atatürk değildi!
Ancak sadece Atatürk UNUTULMADI!

Dipnot: Atatürk’ü sürekli diğer liderler ile kıyasladıkları için böyle bir karşılaştırma yapma gereği duydum. Tabii ki 3 lideri bir araya getirip 33 ile çarpsan Atatürk’ün içtiği sigaranın külü olamazlar.
Ölümünün 80. yılında Özlemle, Hasretle, Aşkla, Gözyaşı ile anıyoruz.
Seni seviyoruz!

‪#‎10Kasım ‪#‎Atatürk ‪#‎Ölümsüzdür

Cihan Tuna Arslan